Turystyczne praktyczne info

Gołąb pokoju i wiejskie plony +

Wielkoformatowe malowidło wykonane w 1973 r. z okazji Dożynek Centralnych w Białymstoku, może uchodzić za pierwowzór białostockich murali. Dorota i Jerzy Łabanowscy wykonali je techniką sgraffito, nakładając trzy warstwy barwionego tynku wapienno - cementowego. Przekaz pracy w warstwie ideologicznej jest oczywisty dla minionej epoki.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 20/3, 15-446 Białystok, Polska

Dziewczynka z konewką +

Mural powstał w 2013 r. w ramach akcji Folk on the Street organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Pracę stworzyła Natalia Rak, absolwentka łódzkiej ASP, zainspirowana legendą o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskiego pt. „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Dziewczynka do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, doczekała się znaczka pocztowego, a jej repliki powstały w Chinach i Chorwacji.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 11/4, 15-443 Białystok, Polska

Smok-kurczak +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest warszawski artysta Paweł Swanski Kozłowski. Grafika znajduje się na dwóch przylegających ścianach budynku widocznego z ul. Częstochowskiej. Prezentuje charakterystyczny dla twórczości autora motyw „ptaka-kurczaka”.

adres: Ludwika Waryńskiego 8, 15-461 Białystok, Polska

Malwy +

Mini mural typu makatka, powstał w 2017 r., a jego autorem jest M.Ceirowski. Przedstawia on zagrodę na podlaskiej wsi. Dwa bielone domki kryte strzechą w otoczeniu ogrodu z kwiatami, pośród których dominują malwy. Mural znajduje się w podwórzu do którego wchodzi się przez bramę. Nie jest on zbyt widoczny z ulicy.

adres: Lipowa 24, 15-424 Białystok, Polska

42 Pułk Piechoty +

Trójpłaszczyznowy mural, powstały w 2018 r. na ścianie budynku szkoły w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Upamiętnia 42 Pułk Piechoty stacjonujący w międzywojennym Białymstoku. Mural w ramach konkursu zaprojektowali uczniowie szkoły na której znajduje się praca. Wykonali go: M. Ceirowski i Marcin Sokołowski.

adres: Legionowa 7, 15-281 Białystok, Polska

Przenikanie +

Mural powstał w 2017 r. w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko. Streetartowa panorama miasta pokazuje elementy dawnego i współczesnego Białegostoku na jednym planie. Mapa po lewej stronie jest kopią historycznej mapy z 1935 roku. Mapa po prawej stronie to współczesna mapa miasta. Górna część pracy odnosi się do drewnianej zabudowy, która uleciała z przestrzeni miasta. Elementami uzupełniającymi mural są technologie świetlne: neonowe domy oraz kontur współczesnej mapy, nałożony na historyczny plan miasta- widoczne w nocy.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 10, 15-369 Białystok, Polska

Wyślij pocztówkę do Babci +

Mural powstał w 2019 r. na jednym z najbardziej charakterystycznych wieżowców w Białymstoku tzw. „ONZ”, w ramach Festiwalu Up To Date. Jest to dzieło artystów z Good Looking Studio, wykonane na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD. Na dole muralu widnieje napis: „Sami przed sobą zgrywamy wiecznie zabieganych i zajętych, przez co zapominamy o tym, co zbyt często uznajemy za niewarte zapomnienia. Czasem dotyczy to naszych najbliższych, czasem po prostu nas samych. Dbaj o bliskich, pamiętaj. To proste :)". Babcia, widniejąca na ścianie budynku nie jest postacią fikcyjną, ale...90-letnią panią Eugenią.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok, Polska

Cerkiew Mądrości Bożej w Białymstoku +

Cerkiew Mądrości Bożej w Białymstoku nazywana także Hagia Sophia swą architekturą nawiązuje do najsłynniejszej i monumentalnej świątyni w Cesarstwie Wschodniorzymskim, wybudowanej za czasów św. Justyniana Wielkiego w VI wieku. Z inicjatywy obecnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy decyzja o lokalizacji parafii Hagia Sophia przy ulicy Trawiastej została wydana 23 grudnia 1986 r. przez Urząd Wojewódzki w Białymstoku. 20 listopada 1987 r. patriarcha Konstantynopola Dymitrios I poświęcił kamień węgielny pod budowę cerkwi. 15 października 1998 r. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I dokonał uroczystego poświęcenia świątyni.

fot. Adam Bruczko

adres: Trawiasta 5, 15-161 Białystok, Polska

Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku +

Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku to największa świątynia prawosławna w Polsce. W dwukondygnacyjnej świątyni projektu mgr. inż. Jana Kabaca znajdują się ołtarze poświęcone Ikonie Matki Bożej Nieoczekiwana Radość oraz św. Sawie Serbskiemu. Koncepcję architektoniczną oparto na „językach ognia” przedstawionych w formie łuków i symbolizujących Świętego Ducha. Kamień węgielny pod budowę wmurował 1 sierpnia 1982 r. ówczesny Arcybiskup Białostocki i Gdański Sawa. Budowniczym i pierwszym proboszczem mianowano Ks. prot. Jerzego Boreczko. Cerkiew oświęcono w roku 1999. Wystrój wnętrza oparty został na kanonicznej prawosławnej ikonie z bogatą rzeźbą w drewnie.

fot. Adam Bruczko

adres: Antoniuk Fabryczny 13, 15-762 Białystok, Polska

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku +

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku swym wezwaniem nawiązuje do rozebranej w XX-leciu międzywojennym świątyni, która znajdowała się przy obecnej ul. Sienkiewicza. Powołana do życia 14 lutego 1989 r., została oświęcona 1 października 2006 r. Autorami projektu cerkwi są architekci Jan Kabac i Jerzy Uścinowicz. Swą bryłą cerkiew nawiązuje do tradycji staroruskich cerkwi szkoły nowogrodzkiej. Budowniczym i pierwszym proboszczem parafii był prot. Włodzimierz Cybuliński. W parafii szczególnie uroczyście obchodzona jest Niedziela Antypaschy oraz święta ku czci ikony Matki Bożej Wszechkrólowej (1 niedziela października) i św. Nektariusza z Eginy (22 listopada).

fot. Adam Bruczko

adres: Generała Władysława Sikorskiego 9, 15-667 Białystok, Polska