Turystyczne praktyczne info

Żubry +

Malowidło powstało w 2013 r. w ramach 28. Dni Sztuki Współczesnej. Jego autorami są artyści z Niemiec: M. Andersen i BASE23. Mural w kolorystyce zielono-fioletowej przedstawia żubry, symbolizujące Podlasie. Dzieło to dosyć chłodno zostało przyjęte przez białostoczan, uznane zostało za zbyt krzykliwe i niezrozumiałe.

adres: Zamenhofa 5C, 15-435 Białystok, Polska

Ludwik Zamenhof +

Mural powstał w 2008 r. w związku ze sto pięćdziesiątą rocznicą urodzin Ludwika Zamenhofa i 94 Światowym Kongresem Esperanto, który odbył się w Białymstoku w 2009 r. Jego autorem jest Andrzej Muszyński, malarz pochodzący z Poznania, na stałe mieszkający w Białymstoku. W miejscu tym stał dom twórcy języka esperanto i najbardziej znanego białostocczanina – Ludwika Zamenhofa.

adres: Zamenhofa 26, 15-435 Białystok, Polska

Miejskoaktywni +

Mural powstał w 2018 r. z okazji 45-lecia istnienia największej białostockiej pływalni  Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pracę wykonał Marcin Sokołowski, autor także innych tego typu malowideł w Białymstoku. Mural wpasowuje się w przestrzeń miejską, podkreśla charakter obiektu, a także promuje markę Miejskoaktywni – portal Białostockiego Ośrodka Sporu i Rekreacji, który skupia ludzi aktywnych sportowo.

adres: Włókiennicza 4, 15-004 Białystok, Polska

Utkany Wielokulturowością +

Mural powstał w ramach projektu „Mowa Miłości” w 2015 r. organizowanego przez Fundację Klamra. Grafika nawiązuje do włókiennictwa, które dało impuls do rozwoju miasta w XIX w. Praca składa się z kolorowych przekładających się nitek z wplecionymi słowami: „miłość”, „zaufanie”, „odwaga”, w różnych językach. Na tle powstałej siatki nitek umieszczone zostały symbole równych kultur i religii, charakterystyczne dla wielokulturowego miasta.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 19/1, 15-444 Białystok, Polska

Gołąb pokoju i wiejskie plony +

Wielkoformatowe malowidło wykonane w 1973 r. z okazji Dożynek Centralnych w Białymstoku, może uchodzić za pierwowzór białostockich murali. Dorota i Jerzy Łabanowscy wykonali je techniką sgraffito, nakładając trzy warstwy barwionego tynku wapienno - cementowego. Przekaz pracy w warstwie ideologicznej jest oczywisty dla minionej epoki.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 20/3, 15-446 Białystok, Polska

Dziewczynka z konewką +

Mural powstał w 2013 r. w ramach akcji Folk on the Street organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Pracę stworzyła Natalia Rak, absolwentka łódzkiej ASP, zainspirowana legendą o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskiego pt. „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Dziewczynka do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, doczekała się znaczka pocztowego, a jej repliki powstały w Chinach i Chorwacji.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 11/4, 15-443 Białystok, Polska

Smok-kurczak +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest warszawski artysta Paweł Swanski Kozłowski. Grafika znajduje się na dwóch przylegających ścianach budynku widocznego z ul. Częstochowskiej. Prezentuje charakterystyczny dla twórczości autora motyw „ptaka-kurczaka”.

adres: Ludwika Waryńskiego 8, 15-461 Białystok, Polska

Malwy +

Mini mural typu makatka, powstał w 2017 r., a jego autorem jest M.Ceirowski. Przedstawia on zagrodę na podlaskiej wsi. Dwa bielone domki kryte strzechą w otoczeniu ogrodu z kwiatami, pośród których dominują malwy. Mural znajduje się w podwórzu do którego wchodzi się przez bramę. Nie jest on zbyt widoczny z ulicy.

adres: Lipowa 24, 15-424 Białystok, Polska

42 Pułk Piechoty +

Trójpłaszczyznowy mural, powstały w 2018 r. na ścianie budynku szkoły w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Upamiętnia 42 Pułk Piechoty stacjonujący w międzywojennym Białymstoku. Mural w ramach konkursu zaprojektowali uczniowie szkoły na której znajduje się praca. Wykonali go: M. Ceirowski i Marcin Sokołowski.

adres: Legionowa 7, 15-281 Białystok, Polska

Przenikanie +

Mural powstał w 2017 r. w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko. Streetartowa panorama miasta pokazuje elementy dawnego i współczesnego Białegostoku na jednym planie. Mapa po lewej stronie jest kopią historycznej mapy z 1935 roku. Mapa po prawej stronie to współczesna mapa miasta. Górna część pracy odnosi się do drewnianej zabudowy, która uleciała z przestrzeni miasta. Elementami uzupełniającymi mural są technologie świetlne: neonowe domy oraz kontur współczesnej mapy, nałożony na historyczny plan miasta- widoczne w nocy.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 10, 15-369 Białystok, Polska