Turystyczne praktyczne info

Ojcowie Niepodległej +

Pierwszy mural w Białymstoku powstały w 2018 r. dotyczący 100-lecia odzyskania niepodległości. Powstał z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy z Jarosławem Fabisiem, znanym w Polsce street arterem. Mural przedstawia twórców wolnej Polski robiących sobie wspólne zdjęcie - selfie.

adres: Zwierzyniecka 1, 15-302 Białystok, Polska

Matka Natura - Biała +

Kolejny mural, który powstał w 2018 r. w ramach V Festiwalu Lumo Bjalistoko. Autorką projektu jest Magdalena Talmon, a pracę wykonał M.Ceirowski. Mural przedstawia kobietę symbolizującą rzekę Białą, przepływającą przez Białystok. Jest kontynuacją cyklu wcześniejszego muralu wykonanego w tej samej konwencji i przez tych samych autorów (patrz mural "Matka Natura" przy ul.M.Konopnickiej 12c).

adres: Zwierzyniecka 5, 15-312 Białystok, Polska

Wycięte z natury +

Gigantyczna wycinanka została namalowana w 2015r., w ramach akcji Folk on the street, organizowanej przez WOAK w Białymstoku. Prace stworzył Duet "Etnograf": Katarzyna "Katka" i Maciej "Kamer" Szymonowiczowie. Autorzy zaprojektowali wycinankę ponieważ dawna technika tworzenia wycinanki ludowej jest zbliżona do techniki szablonu stosowanej w sztuce street art.

adres: Zwierzyniecka 7, 15-312 Białystok, Polska

# 1 Pamięć +

Mural powstał w 2015 r. podczas Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Wykonali go artyści ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlaskie: M.Ceirowski, Grzegorz Radziewicz, Marcin Sokołowski. Jest to kolaż trzech technik artystycznych: płaskorzeźby, muralu i instalacji świetlnej. Wypukłe elementy i światła w zależności od pory dnia zmieniają odbiór i tło pracy.

adres: Wiejska 41, 15-355 Białystok, Polska

Wyślij pocztówkę do babci +

Mural powstał w 2019 r. na jednym z najbardziej charakterystycznych wieżowców w Białymstoku tzw. „ONZ”, w ramach Festiwalu Up To Date. Jest to dzieło artystów z Good Looking Studio, wykonane na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD. Na dole muralu widnieje napis: „Sami przed sobą zgrywamy wiecznie zabieganych i zajętych, przez co zapominamy o tym, co zbyt często uznajemy za niewarte zapomnienia. Czasem dotyczy to naszych najbliższych, czasem po prostu nas samych. Dbaj o bliskich, pamiętaj. To proste :)". Babcia, widniejąca na ścianie budynku nie jest postacią fikcyjną, ale...90-letnią panią Eugenią.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 14a, 15-097 Białystok, Polska

Przenikanie +

Mural powstał w 2017 r. w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko. streetartowa panorama miasta pokazuje elementy dawnego i współczesnego Białegostoku na jednym planie. Mapa po lewej stronie jest kopią historycznej mapy z 1935 roku. Mapa po prawej stronie to współczesna mapa miasta. Góra pracy odnosi się do drewnianej zabudowy, która uleciała z przestrzeni miasta. Elementami uzupełniającymi mural są technologie świetlne: neonowe domy oraz kontur współczesnej mapy, nałożony na historyczny plan miasta - widoczne w nocy.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 10, 15-097 Białystok, Polska

42 Pułk Piechoty +

Trójpłaszczyznowy mural, powstały w 2018 r. na ścianie budynku szkoły w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Upamiętnia 42 Pułk Piechoty stacjonujący w międzywojennym Białymstoku. Mural w ramach konkursu zaprojektowali uczniowie szkoły na której znajduje się praca. Wykonali go: M.Ceirowski i Marcin Sokołowski.

adres: Legionowa 7, 15-281 Białystok, Polska

Malwy +

Mini mural typu makatka, powstał w 2017 r., a jego autorem jest M.Ceirowski. Przedstawia on zagrodę na podlaskiej wsi. Dwa bielone domki kryte strzechą w otoczeniu ogrodu z kwiatami, pośród których dominują malwy. Mural znajduje się w podwórzu do którego wchodzi się przez bramę. Nie jest on zbyt widoczny z ulicy.

adres: Lipowa 24, 15-427 Białystok, Polska

Smok - Kurczak +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest warszawski artysta Paweł Swanski Kozłowski. Grafika znajduje się na dwóch przylegających ścianach budynku widocznego z ul. Częstochowskiej. Prezentuje charakterystyczny dla twórczości autora motyw „ptaka-kurczaka”.
 

adres: Ludwika Waryńskiego 8, 15-461 Białystok, Polska

Dziewczynka z konewką +

Mural powstał w 2013 r. w ramach akcji Folk on the Street organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Pracę stworzyła Natalia Rak, absolwentka łódzkiej ASP, zainspirowana legendą o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskiego pt. „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Dziewczynka do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, doczekała się znaczka pocztowego, a jej repliki powstały w Chinach i Chorwacji.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 11/4, 15-443 Białystok, Polska