Turystyczne praktyczne info

Wyślij pocztówkę do babci +

Mural powstał w 2019 r. na jednym z najbardziej charakterystycznych wieżowców w Białymstoku, tzw. "ONZ", w ramach Festivalu Up To Date. Jest to dzieło artystów z Good Looking Studio, wykonane na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD. Na dole muralu widnieje napis: "Sami przed sobą zgrywamy wiecznie zabieganych i zajętych, przez co zapominamy o tym, co zbyt często uznajemy za niewarte zapomnienia. Czasem dotyczy to naszych najbliższych, czasem po prostu nas samych. Dbaj o bliskich, pamiętaj. To proste :)". Babcia, widniejąca na ścianie budynku nie jest postacią fikcyjną, ale... 90-letnią panią Eugenią.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 14a, 15-097 Białystok, Polska

Ojcowie Niepodległej +

Pierwszy mural w Białymstoku powstały w 2018 r. dotyczący 100-lecia odzyskania niepodległości. Powstał z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy z Jarosławem Fabisiem, znanym w Polsce street arterem. Mural przedstawia twórców wolnej Polski robiących sobie wspólne zdjęcie - selfie.

adres: Zwierzyniecka 1, 15-302 Białystok, Polska

Matka Natura - Biała +

Kolejny mural, który powstał w 2018 r. w ramach V Festiwalu Lumo Bjalistoko. Autorką projektu jest Magdalena Talmon, a pracę wykonał M.Ceirowski. Mural przedstawia kobietę symbolizującą rzekę Białą, przepływającą przez Białystok. Jest kontynuacją cyklu wcześniejszego muralu wykonanego w tej samej konwencji i przez tych samych autorów (patrz mural "Matka Natura" przy ul.M.Konopnickiej 12c).

adres: Zwierzyniecka 5, 15-312 Białystok, Polska

Wycięte z natury +

Gigantyczna wycinanka została namalowana w 2015r., w ramach akcji Folk on the street, organizowanej przez WOAK w Białymstoku. Prace stworzył Duet "Etnograf": Katarzyna "Katka" i Maciej "Kamer" Szymonowiczowie. Autorzy zaprojektowali wycinankę ponieważ dawna technika tworzenia wycinanki ludowej jest zbliżona do techniki szablonu stosowanej w sztuce street art.

adres: Zwierzyniecka 7, 15-312 Białystok, Polska

# 1 Pamięć +

Mural powstał w 2015 r. podczas Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Wykonali go artyści ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlaskie: M.Ceirowski, Grzegorz Radziewicz, Marcin Sokołowski. Jest to kolaż trzech technik artystycznych: płaskorzeźby, muralu i instalacji świetlnej. Wypukłe elementy i światła w zależności od pory dnia zmieniają odbiór i tło pracy.

adres: Wiejska 41, 15-355 Białystok, Polska

Zimorodek i motyle +

Mural powstał w 2016r. w czasie Festiwalu Lumo Bjalistoko, a jego autorem jest M.Ceirowski. Ukryty jest wśród bloków, zaskakuje jednak pięknem i prostotą. Praca wkomponowana w istniejącą ścianę wygląda zarazem realnie i bajkowo.

adres: Pogodna 29, 15-365 Białystok, Polska

Kobieta w masce +

Mural powstał w 2013 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Normalny Białystok, propagującego wielokulturowość miasta. Wykonali go: białostoczanka - Anna Kitlas i Francesco Cherkos z Włoch. Mural przedstawia ciemnoskórą kobietę zdejmującą ze swojej twarzy maskę. Obok portretu znajduje się cytat Kazimierza Przerwy-Tetmajera: "Ludzie są równi, tylko nierówność ich dzieli".

adres: Batalionów Chłopskich 1, 15-657 Białystok, Polska

Paw +

Mural powstał w 2015 r. w ramach akcji: "Farby w rękę i pod rękę", organizowanej przez Komendę Miejską Policji i Urząd Miejski w Białymstoku oraz kilku partnerów. Prace pod kierunkiem M. Ceirowskiego wykonały dzieci ozdabiając odciskami swoich rączek wielobarwny ogon pawia, symbolizujący wielokulturowość i różnorodność Białegostoku.

adres: Armii Krajowej 29, 15-685 Białystok, Polska

Domek z kart +

Mural powstał w 2015 r. w ramach 30. Dni Sztuki Współczesnej. Jego autorem jest znany artysta włoski Francesco Camillo Giorgino, zwany jako Millo. Obraz przedstawia biało-czarne graficzne miasto, na tle którego chłopiec układa domek z czerwonych i niebieskich kart. Mural jest dobrze widoczny z Alei Konstytucji 3 Maja i trasy wylotowej z Białegostoku do Warszawy.

adres: Swobodna 60, 15-753 Białystok, Polska

Zofia Nałkowska +

Portret Zofii Nałkowskiej powstał w 2014 r. w sto trzydziestą rocznicę urodzin i sześćdziesiątą rocznicę śmierci pisarki, w ramach 3. Dnia Różnorodności Kobiet. Pracę zaprojektowały Sylwia Kaczanowska i Karolina Kowalska. Wykonali: Sylwia Kaczanowska, Ula Stachijuk, Marcin Matysiuk oraz Anna Kozicka.

adres: Generała Józefa Hallera 21, 15-814 Białystok, Polska