Turystyczne praktyczne info

Stwór z Gajowej +

Mural z 2014 r. powstał podczas 29. Dni Sztuki Współczesnej. Jego autorami są artyści z Niemiec: BASE 23 i Tobias Kroeger. Malowidło łączy w sobie cechy stylu klasycznego i kubizmu. Przedstawia stwora, z głowy którego eksplodują myśli.

adres: Gajowa 77, 15-794 Białystok, Polska

Balans +

Mural powstał w 2016 r. na ścianie budynku szkoły średniej, w ramach Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko. Autorami pracy są: Marcin "Boast" Sokołowski i Paweł "Ower" Lewandowski. Jej sens uzasadniają następująco: "Czasem trzeba się oderwać od rzeczywistości, unieść się ponad wszystko, ponad codzienne problemy, ponad pracę, biuro, odetchnąć i złapać Balans. Trzeba pamiętać, że łapanie równowagi jest trudnym zajęciem. Oderwanie od rzeczywistości może się spodobać. Ale przez jaki czas można być oderwanym od rzeczywistości? Jednak warto próbować, bo problemy z innej perspektywy wydają się śmiesznie małe...".

adres: Aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 14, 15-111 Białystok, Polska

Ks. Michał Sopoćko +

Jeden z największych murali w Białymstoku (300m²), powstały w 2018 r. w dziesiątą rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, patrona Białegostoku. Jego autorem jest Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Murali.

adres: Białostoczek 22, 15-800 Białystok, Polska

Tkana opowieść o chlopcu i pieczeniu chleba +

Największy mural folkowy w Polsce o wymiarach 36m x 10m, łączący sztukę ludową ze street artem. Wykonali go artyści z białoruskiej grupy TAKTAK w 2017 r. jako towarzysza dla "Dziewczynki z konewką". Powstał on w ramach prowadzonej akcji przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (aktualnie Podlaski Instytut Kultury) - Folk on the Street. Pierwowzorem muralu jest praca tkaczki ludowej z Wasilkowa, Pani Lucyny Kędzierskiej.

adres: Radzymińska 18, 15-863 Białystok, Polska

Muzyka i taniec... +

Niewielki mural powstał w 2018 r. na ścianie budynku stacji transformatorowej, ukrytej między blokami. Wykonali go uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego. Praca poświęcona jest muzyce i tańcom kultury krajów, z których pochodzą uczniowie szkoły.

adres: Radzymińska 34, 15-369 Białystok, Polska