Szlak białostockich murali (pieszy)

Szlak białostockich murali (pieszy) +

Szlak pieszy liczy około 4 km, a na jego przejście ze zwiedzaniem murali należy przeznaczyć około dziewięćdziesięciu minut. Na trasie szlaku zwiedzimy 13 murali. 

 

Początek i koniec szlaku znajduje się na Runku Kościuszki 5a przy muralu „Nadanie praw miejskich A.D. 1745”. W rzeczywistości jest to data potwierdzenia praw miejskich dla Białegostoku, który otrzymał je w 1691 r. od Króla Jana III Sobieskiego.

Szlak prowadzi w kierunku Ratusza, obecnie Muzeum Podlaskiego i skręca w prawo w ul. Zamenhofa. U wylotu ulicy do Rynku Kościuszki znajduje się figura biegnącego z książką w ręku młodego Ludwika Zamenhofa. Pod adresem ul. Zamenhofa 5c znajdują się dwa murale: „Czerwona ściana” i „Żubry”. W miejscu gdzie znajdował się dom rodzinny Ludwika  Zamenhofa, na ścianie współczesnego budynku widnienie trzeci mural poświęcony twórcy języka esperanto.
 Dalej szlak skręca w lewo w ul. Białą i po przejściu dla pieszych przekracza ul. Malmeda,  a następnie Al. Piłsudskiego. Na budynku pływalni przy ul. Włókienniczej  znajduje się kolejny mural – „Miejsko aktywni”. Idąc Al. Piłsudskiego w kierunku zachodnim zobaczyć można aż trzy murale: pod nr 19/1 „Utkani Wielokulturowością”, pod nr 20/3 „Gołąb pokoju i wiejskie plony”, a pod nr 11/4 słynną „Dziewczynkę z konewką”. Na skrzyżowaniu szlak skręca w lewo w ul. Częstochowską, a po jej prawej stronie jest widoczny mural  „Kurczak”, figurujący pod adresem ul. Waryńskiego 8.
 Na skrzyżowaniu z ul. Lipową warto zboczyć w prawo aby obejrzeć mural - „Malwy”, nieco schowany w podwórku. Szlak biegnie dalej ul. Grochową, skręca w lewo w ul. Kalinowskiego i dochodzi do Placu NZS. Stąd prowadzi prosto ul. M. Skłodowskiej-Curie. Na skrzyżowaniu z ul. Legionową, po prawej stronie na budynku szkoły znajduje się mural poświęcony 42 Pułkowi Piechoty. Idąc dalej ul. Skłodowskiej-Curie pod nr. 10 i 14a mijać będziemy dwa murale: „Przenikanie” oraz „Wyślij pocztówkę do Babci”. Jest to jeden z najnowszych murali i ostatni na trasie szlaku pieszego.
 Aby wrócić do punktu wyjścia, należy skręcić w lewo na pasaż,  ponownie w lewo w ul. Akademicką i w prawo na ul. Legionową stąd przez przejście dla pieszych prosto na Rynek Kościuszki.
 
Mapa - Szlak białostockich murali
 
Mapa - Szlak białostockich murali

Nadanie praw miejskich A.D. 1745 +

Fresk powstał w 1973 r. w ramach „upiększania” miasta na Dożynki Centralne w Białymstoku. Jego autorem jest Stefan Rybi. Przedstawia osiem postaci w strojach barokowych oraz napis: „Nadanie praw miejskich A.D. 1749”. W rzeczywistości jest to data potwierdzenia praw miejskich dla Białegostoku, który otrzymał je w 1692 r., ale wówczas jeszcze o tym nie wiedziano.

adres: Rynek Kościuszki 5A, 15-002 Białystok, Polska

Czerwona ściana +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury. Autorem tego dzieła na południowej fasadzie budynku jest Stanisław Szumski.  Jest to kolaż motywów z plakatu DSW, który wygrał ogólnopolski konkurs. Na tym samym budynku znajduje się drugi mural na zachodniej fasadzie (patrz mural „Żubry”).

adres: Zamenhofa 5C, 15-435 Białystok, Polska

Żubry +

Malowidło powstało w 2013 r. w ramach 28. Dni Sztuki Współczesnej. Jego autorami są artyści z Niemiec: M. Andersen i BASE23. Mural w kolorystyce zielono-fioletowej przedstawia żubry, symbolizujące Podlasie. Dzieło to dosyć chłodno zostało przyjęte przez białostoczan, uznane zostało za zbyt krzykliwe i niezrozumiałe.

adres: Zamenhofa 5C, 15-435 Białystok, Polska

Ludwik Zamenhof +

Mural powstał w 2008 r. w związku ze sto pięćdziesiątą rocznicą urodzin Ludwika Zamenhofa i 94 Światowym Kongresem Esperanto, który odbył się w Białymstoku w 2009 r. Jego autorem jest Andrzej Muszyński, malarz pochodzący z Poznania, na stałe mieszkający w Białymstoku. W miejscu tym stał dom twórcy języka esperanto i najbardziej znanego białostocczanina – Ludwika Zamenhofa.

adres: Zamenhofa 26, 15-435 Białystok, Polska

Miejskoaktywni +

Mural powstał w 2018 r. z okazji 45-lecia istnienia największej białostockiej pływalni  Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pracę wykonał Marcin Sokołowski, autor także innych tego typu malowideł w Białymstoku. Mural wpasowuje się w przestrzeń miejską, podkreśla charakter obiektu, a także promuje markę Miejskoaktywni – portal Białostockiego Ośrodka Sporu i Rekreacji, który skupia ludzi aktywnych sportowo.

adres: Włókiennicza 4, 15-004 Białystok, Polska

Utkany Wielokulturowością +

Mural powstał w ramach projektu „Mowa Miłości” w 2015 r. organizowanego przez Fundację Klamra. Grafika nawiązuje do włókiennictwa, które dało impuls do rozwoju miasta w XIX w. Praca składa się z kolorowych przekładających się nitek z wplecionymi słowami: „miłość”, „zaufanie”, „odwaga”, w różnych językach. Na tle powstałej siatki nitek umieszczone zostały symbole równych kultur i religii, charakterystyczne dla wielokulturowego miasta.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 19/1, 15-444 Białystok, Polska

Gołąb pokoju i wiejskie plony +

Wielkoformatowe malowidło wykonane w 1973 r. z okazji Dożynek Centralnych w Białymstoku, może uchodzić za pierwowzór białostockich murali. Dorota i Jerzy Łabanowscy wykonali je techniką sgraffito, nakładając trzy warstwy barwionego tynku wapienno - cementowego. Przekaz pracy w warstwie ideologicznej jest oczywisty dla minionej epoki.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 20/3, 15-446 Białystok, Polska

Dziewczynka z konewką +

Mural powstał w 2013 r. w ramach akcji Folk on the Street organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Pracę stworzyła Natalia Rak, absolwentka łódzkiej ASP, zainspirowana legendą o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskiego pt. „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Dziewczynka do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, doczekała się znaczka pocztowego, a jej repliki powstały w Chinach i Chorwacji.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 11/4, 15-443 Białystok, Polska

Smok-kurczak +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest warszawski artysta Paweł Swanski Kozłowski. Grafika znajduje się na dwóch przylegających ścianach budynku widocznego z ul. Częstochowskiej. Prezentuje charakterystyczny dla twórczości autora motyw „ptaka-kurczaka”.

adres: Ludwika Waryńskiego 8, 15-461 Białystok, Polska

Malwy +

Mini mural typu makatka, powstał w 2017 r., a jego autorem jest M.Ceirowski. Przedstawia on zagrodę na podlaskiej wsi. Dwa bielone domki kryte strzechą w otoczeniu ogrodu z kwiatami, pośród których dominują malwy. Mural znajduje się w podwórzu do którego wchodzi się przez bramę. Nie jest on zbyt widoczny z ulicy.

adres: Lipowa 24, 15-424 Białystok, Polska