Szlak białostockich murali (autobusowy)

Szlak białostockich murali (autobusowy) +

Podróżując komunikacją miejską po Białymstoku można zobaczyć  28 murali. Zajmie to jednak około 250 minut, uwzględniając przesiadki na przystankach i zwiedzanie murali. Długość całego szlaku autobusowego to blisko 30 km.

Szlak autobusowy rozpoczyna się w centrum Białegostoku na skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego z ul. Częstochowską i ul. Bohaterów Getta. Przy Al. Piłsudskiego zobaczyć można  znajdujące się blisko siebie trzy murale: „Dziewczynka z konewką” pod nr 11/4, „Utkani Wielokulturowością” pod nr 19/1 oraz „Gołąb pokoju i wiejskie plony” pod nr 20/3. Przechodząc na ul. Częstochowską można zobaczyć mural „Smok-Kurczak” przy ul. Waryńskiego 8 i nieco dalej na ul. Lipowej 24 mural „Malwy”.

Wsiadamy na przystanku przy Al. Piłsudskiego w autobus linii nr 18 i jedziemy na ul. Sienkiewicza, mijając pod nr 57 mural „Henryk Sienkiewicz” . Przesiadamy się następnie w autobus  linii nr 22 aby dojechać na ul. Towarową  do muralu „#Tribute to Tesla” pod nr 1. Tam wsiadamy w autobus linii nr 8 i wracamy do centrum miasta, wysiadając na ul. Sienkiewicza przy ul. Białówny. 

Idziemy na ul. Zamenhofa znajdują się dwa murale na jednym budynku pod nr 5a tj.: „Żubry” i „Czerwona ściana”. Na końcu ul. Zamenhofa 26, w miejscu gdzie znajdował się dom twórcy języka esperanto znajduje się mural poświęcony jego pamięci. Na Rynku Kościuszki 5a można zobaczyć mural „Prawa miejskie 1749 r”. W rzeczywistości jest to data potwierdzenia praw miejskich dla Białegostoku, który otrzymał je w 1691 r od króla Jana III Sobieskiego.

Z Rynku Kościuszki możemy dojść pieszo na ul.M.Skłodowskiej-Curie aby zwiedzić trzy murale: „42 Pułk Piechoty” (widoczny ze skrzyżowania z ul.Legionową), „Przenikanie” pod nr 10 oraz „Wyślij pocztówkę do babci” pod nr 14a. Spod tego muralu wsiadamy ponownie w autobus linii nr 8 aby dojechać w pobliże skrzyżowania ul. Zwierzynieckiej z ul. Kaczorowskiego i ul. Wiejską.

Przy ul. Zwierzynieckiej blisko siebie znajdują się aż trzy murale: „Ojcowie Niepodległej” pod nr 1, „Matka Natura-Biała” pod nr 5 i „Wycięte z Natury” pod nr 7. W pobliżu, przy ul. Wiejskiej 41 można zobaczyć również mural „# Pamięć” a na ul.Pogodnej 29 mural „Zimorodek i motyle”.

Na ul. Pogodnej przy hotelu „Titanic” wsiadamy ponownie do autobusu linii nr 8 i jedziemy na osiedle Słoneczny Stok. Wysiadamy na skrzyżowaniu ulic; Popiełuszki i Sikorskiego. Udajemy się na pobliską ul. Armii Krajowej, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Batalionów Chłopskich 1 zobaczymy mural „Kobieta w masce”. Na końcu ul. Armii Krajowej pod nr 29 znajduje się jeszcze niewielki mural „Paw”.

Wracamy do głównego skrzyżowania i wsiadamy w autobus linii nr 25, który zawiezie nas na osiedle Dziesięciny. Po drodze, na wysokości kościoła pw. Zmartwychpowstania Pańskiego widoczny będzie przy ul.Swobodnej nr 60 mural „Domek z kart”.

Wysiadamy na skrzyżowaniu ulic; Hallera i Gajowej aby obejrzeć  kolejne trzy murale. Na ul. Hallera 25 znajduje się monumentalny mural znanego piosenkarza Zenka Martyniuka, a pod nr 21, ukryta nieco „Zofia Nałkowska”. Na ul. Gajowej 77 jest również intrygujący  mural „Stwór z Gajowej”.

Przesiadamy się w autobus linii nr 16, a na ul. Andersa w autobus nr 15  i jedziemy na ul. Radzymińską. Po drodze na ul. 1000-lecia Państwa Polskiego pod nr 14 na budynku szkoły znajduje się mural „Balans”. Wysiadamy przy kościele Miłosierdzia Bożego. Naprzeciwko świątyni pod nr 22 znajduje się monumentalny mural ks. Michała Sopoćki. Równie duży mural „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba” zobaczymy nieco dalej pod nr 18. Ostatni mural na trasie szlaku autobusowego „Muzyka i taniec…” znajduje się na budynku stacji transformatorowej pod nr 43. Autobusem linii nr 15 dojedziemy do skrzyżowania z Al. Piłsudskiego, skąd zaczęliśmy naszą autobusową wycieczkę Szlakiem Białostockich Murali.

„Dziewczynka z konewką” +

Mural powstał w 2013 r. w ramach akcji Folk on the Street organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Pracę stworzyła Natalia Rak, absolwentka łódzkiej ASP, zainspirowana legendą o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskiego pt. „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Dziewczynka do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, doczekała się znaczka pocztowego, a jej repliki powstały w Chinach i Chorwacji.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 11/4, 15-443 Białystok, Polska

Utkany Wielokulturowością +

Mural powstał w ramach projektu „Mowa Miłości” w 2015 r. organizowanego przez Fundację Klamra. Grafika nawiązuje do włókiennictwa, które dało impuls do rozwoju miasta w XIX w. Praca składa się z kolorowych przekładających się nitek z wplecionymi słowami: „miłość”, „zaufanie”, „odwaga”, w różnych językach. Na tle powstałej siatki nitek umieszczone zostały symbole równych kultur i religii, charakterystyczne dla wielokulturowego miasta.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 19/1, 15-444 Białystok, Polska

Gołąb pokoju i wiejskie plony +

Wielkoformatowe malowidło wykonane w 1973 r. z okazji Dożynek Centralnych w Białymstoku, może uchodzić za pierwowzór białostockich murali. Dorota i Jerzy Łabanowscy wykonali je techniką sgraffito, nakładając trzy warstwy barwionego tynku wapienno - cementowego. Przekaz pracy w warstwie ideologicznej jest oczywisty dla minionej epoki.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 20/3, 15-446 Białystok, Polska

Smok-Kurczak +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest warszawski artysta Paweł Swanski Kozłowski. Grafika znajduje się na dwóch przylegających ścianach budynku widocznego z ul. Częstochowskiej. Prezentuje charakterystyczny dla twórczości autora motyw „ptaka-kurczaka”.

adres: Ludwika Waryńskiego 8, 15-461 Białystok, Polska

Malwy +

Mini mural typu makatka, powstał w 2017 r., a jego autorem jest M.Ceirowski. Przedstawia on zagrodę na podlaskiej wsi. Dwa bielone domki kryte strzechą w otoczeniu ogrodu z kwiatami, pośród których dominują malwy. Mural znajduje się w podwórzu do którego wchodzi się przez bramę. Nie jest on zbyt widoczny z ulicy.

adres: Lipowa 24, 15-427 Białystok, Polska

Henryk Sienkiewicz +

Mural powstał w 2016 r., w sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin i setną rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. Jego autorem jest znany twórca street artu - Dominik Rutkowski. Praca została wykonana w popularnym na początku XX w. kubizmie.

adres: Henryka Sienkiewicza 57, 15-002 Białystok, Polska

#Tribute to Tesla +

Mural powstał w 2016 r. w sto sześćdziesiątą rocznicę urodzin wybitnego wynalazcy Nikoli Tesli, w ramach Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko. Twórcami tego dzieła są członkowie Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, którzy umiejętnie połączyli trzy techniki: mural, relief i instalację świetlną. Łącząc je w formę unikalnego świecącego muralu, nawiązali do twórczości Tesli, który poszukiwał nowych rozwiązań technologicznych.

adres: Towarowa 1, 15-007 Białystok, Polska

Żubry +

Malowidło powstało w 2013 r. w ramach 28. Dni Sztuki Współczesnej. Jego autorami są artyści z Niemiec: M. Andersen i BASE23. Mural w kolorystyce zielono-fioletowej przedstawia żubry, symbolizujące Podlasie. Dzieło to dosyć chłodno zostało przyjęte przez białostoczan, uznane zostało za zbyt krzykliwe i niezrozumiałe.

adres: Zamenhofa 5C, 15-435 Białystok, Polska

Czerwona ściana +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury. Autorem tego dzieła na południowej fasadzie budynku jest Stanisław Szumski.  Jest to kolaż motywów z plakatu DSW, który wygrał ogólnopolski konkurs. Na tym samym budynku znajduje się drugi mural na zachodniej fasadzie (patrz mural „Żubry”).

adres: Zamenhofa 5C, 15-435 Białystok, Polska

Prawa miejskie 1749r. +

Fresk powstał w 1973 r. w ramach "upiększania" miasta na Dożynki Centralne w Białymstoku. Jego autorem jest Stefan Rybi. Przedstawia osiem postaci w strojach barokowych oraz napis "Nadanie praw miejskich A.D.1749". W rzeczywistości jest to data potwierdzenia praw miejskich dla Białegostoku, który otrzymał je w 1692 r., ale wówczas jeszcze o ty, nie wiedziano.
 

adres: Rynek Kościuszki 5A, 15-002 Białystok, Polska