Szlak białostockich murali (rowerowy)

Szlak białostockich murali (rowerowy) +

Szlak prowadzi w formie pętli a rozpoczyna się na dworcu PKS i kończy  na dworcu PKP. Liczy około 13 km a jego pokonanie rowerem ze zwiedzaniem murali zajmie około stu dwudziestu minut. Na trasie szlaku rowerowego znajduje się 19 murali.

Szlak biegnie początkowo spod kładki nad torami przy ul. Św. Rocha, następnie skręca w prawo  w ul. Bohaterów Monte Cassino i w lewo w ul. Wyszyńskiego. Na wysokości ul. Grunwaldzkiej biegnie już ścieżką rowerową i skręca w prawo w ul. Kaczorowskiego a następnie w lewo w ul. Zwierzyniecką.

Przy tej ulicy znajdują się blisko siebie trzy murale: „Ojcowie Niepodległej” pod nr 1, „Matka Natura – Biała” pod nr 5, „Wycięte z natury” pod nr 7. Szlak rowerowy prowadzi tędy wspólnie ze Wschodnim Szlakiem Green Velo. Warto zboczyć nieco ze szlaku i zobaczyć mural „# 1 Pamięć”, przy ul. Wiejskiej 46. Dalej szlak skręca w lewo w ul. 11 Listopada, mijając po prawej rezerwat przyrody „Las Zwierzyniecki” i dochodzi do Placu Katyńskiego.

Ze względu na brak ścieżki rowerowej i duży ruch na ul. M.Skłodowskiej-Curie, polecamy przejazd rowerem równoległą ul. Akademicką. Tak więc za rondem szlak biegnie prosto ul. Świętojańską a koło Muzeum Alfonsa Karnego skręca w lewo w ul. Akademicką, mijając po prawej Park Planty. Następnie skręca w lewo w ul.Waszyngtona i w prawo w ul. Marii Skłodowskiej-Curie, przy której znajdują się dwa murale: „Wyślij pocztówkę do babci” pod nr 14a i „Przenikanie” pod nr 10.

 Na skrzyżowaniu z ul. Legionową warto zboczyć w lewo aby zobaczyć na budynku szkoły mural poświęcony 42 Pułkowi Piechoty. Dalej szlak prowadzi przez Plac NZS m i skręca w ul. Kalinowskiego. Na wysokości Teatru Lalek skręca w prawo w ul. Grochową i dochodzi do ul. Lipowej. Tutaj warto odbić nieco w lewo aby zobaczyć ukryty nieco w podwórku mural „Malwy” pod nr 24.

 Wracamy na skrzyżowanie i jedziemy dalej ul. Częstochowską, mijając po lewej mural „Kurczak-Smok” przy ul. Waryńskiego 8. Kolejny odcinek szlaku prowadzi w prawo Al. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Włókienniczą. Po drodze znajdują się trzy murale: „Dziewczynka z konewką” pod nr 11/4,”Gołąb pokoju i wiejskie plony” pod nr 20/3  i „Utkany Wielokulturowością” pod nr 19/1.

Po przejściu dla pieszych skręcamy w lewo na ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż rzeki Białej mijając na budynku pływalni kolejny mural – „Miejskoaktywni”. Dojeżdżamy do ul. Poleskiej i skręcamy w prawo a na rondzie pod wiadukt w ul. 1000-lecia Państwa Polskiego. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Radzymińską, mijając po lewej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Naprzeciwko sanktuarium po prawej stronie ul. Radzymińskiej 22 znajduje się duży mural poświęcony ks. Michałowi Sopoćko. Nieco dalej pod nr 18 zobaczymy kolejny mural „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba”, a za nim nieco w podwórku na budynku stacji transformatorowej pod nr 34 znajduje się mniejszy mural – „Muzyka i taniec…”.

Dojeżdżamy do ronda na którym skręcamy w prawo w ul. Ks. Michała Sopoćki biegnącą estakadą nad torami kolejowymi. Przed skrzyżowaniem z ul. Świętokrzyską skręcamy w lewo w ul. Narewską, na końcu której przy skrzyżowaniu z ul. Antoniukowską zobaczymy pod nr 42 mural „Chłopiec z wędką”.

Tutaj szlak skręca w prawo a na rondzie w lewo w ul. Wierzbową, gdzie na budynku liceum pod nr 7 znajduje się mural „Tajne nauczanie”. Przed kolejnym rondem skręcamy w lewo w Al. Solidarności, którą biegnie również Wschodni Szlak Green Velo. Po lewej stronie pod adresem ul. Broniewskiego 23 mijać będziemy ostatni mural na trasie szlaku rowerowego: ”Liberecon por la Mondo”.  Przed wjazdem na wiadukt skręcamy w prawo w ul. Kolejową dojeżdżając do dworca PKP i tu kończymy wycieczkę.

Ojcowie Niepodległej +

Pierwszy mural w Białymstoku powstały w 2018 r. dotyczący 100-lecia odzyskania niepodległości. Powstał z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy z Jarosławem Fabisiem, znanym w Polsce street arterem. Mural przedstawia twórców wolnej Polski robiących sobie wspólne zdjęcie - selfie.

adres: Zwierzyniecka 1, 15-302 Białystok, Polska

Matka Natura - Biała +

Kolejny mural, który powstał w 2018 r. w ramach V Festiwalu Lumo Bjalistoko. Autorką projektu jest Magdalena Talmon, a pracę wykonał M.Ceirowski. Mural przedstawia kobietę symbolizującą rzekę Białą, przepływającą przez Białystok. Jest kontynuacją cyklu wcześniejszego muralu wykonanego w tej samej konwencji i przez tych samych autorów (patrz mural "Matka Natura" przy ul.M.Konopnickiej 12c).

adres: Zwierzyniecka 5, 15-312 Białystok, Polska

Wycięte z natury +

Gigantyczna wycinanka została namalowana w 2015r., w ramach akcji Folk on the street, organizowanej przez WOAK w Białymstoku. Prace stworzył Duet "Etnograf": Katarzyna "Katka" i Maciej "Kamer" Szymonowiczowie. Autorzy zaprojektowali wycinankę ponieważ dawna technika tworzenia wycinanki ludowej jest zbliżona do techniki szablonu stosowanej w sztuce street art.

adres: Zwierzyniecka 7, 15-312 Białystok, Polska

# 1 Pamięć +

Mural powstał w 2015 r. podczas Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Wykonali go artyści ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlaskie: M.Ceirowski, Grzegorz Radziewicz, Marcin Sokołowski. Jest to kolaż trzech technik artystycznych: płaskorzeźby, muralu i instalacji świetlnej. Wypukłe elementy i światła w zależności od pory dnia zmieniają odbiór i tło pracy.

adres: Wiejska 41, 15-355 Białystok, Polska

Wyślij pocztówkę do babci +

Mural powstał w 2019 r. na jednym z najbardziej charakterystycznych wieżowców w Białymstoku tzw. „ONZ”, w ramach Festiwalu Up To Date. Jest to dzieło artystów z Good Looking Studio, wykonane na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD. Na dole muralu widnieje napis: „Sami przed sobą zgrywamy wiecznie zabieganych i zajętych, przez co zapominamy o tym, co zbyt często uznajemy za niewarte zapomnienia. Czasem dotyczy to naszych najbliższych, czasem po prostu nas samych. Dbaj o bliskich, pamiętaj. To proste :)". Babcia, widniejąca na ścianie budynku nie jest postacią fikcyjną, ale...90-letnią panią Eugenią.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 14a, 15-097 Białystok, Polska

Przenikanie +

Mural powstał w 2017 r. w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko. streetartowa panorama miasta pokazuje elementy dawnego i współczesnego Białegostoku na jednym planie. Mapa po lewej stronie jest kopią historycznej mapy z 1935 roku. Mapa po prawej stronie to współczesna mapa miasta. Góra pracy odnosi się do drewnianej zabudowy, która uleciała z przestrzeni miasta. Elementami uzupełniającymi mural są technologie świetlne: neonowe domy oraz kontur współczesnej mapy, nałożony na historyczny plan miasta - widoczne w nocy.

adres: Marii Skłodowskiej-Curie 10, 15-097 Białystok, Polska

42 Pułk Piechoty +

Trójpłaszczyznowy mural, powstały w 2018 r. na ścianie budynku szkoły w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Upamiętnia 42 Pułk Piechoty stacjonujący w międzywojennym Białymstoku. Mural w ramach konkursu zaprojektowali uczniowie szkoły na której znajduje się praca. Wykonali go: M.Ceirowski i Marcin Sokołowski.

adres: Legionowa 7, 15-281 Białystok, Polska

Malwy +

Mini mural typu makatka, powstał w 2017 r., a jego autorem jest M.Ceirowski. Przedstawia on zagrodę na podlaskiej wsi. Dwa bielone domki kryte strzechą w otoczeniu ogrodu z kwiatami, pośród których dominują malwy. Mural znajduje się w podwórzu do którego wchodzi się przez bramę. Nie jest on zbyt widoczny z ulicy.

adres: Lipowa 24, 15-427 Białystok, Polska

Smok - Kurczak +

Mural powstał w 2012 r. w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest warszawski artysta Paweł Swanski Kozłowski. Grafika znajduje się na dwóch przylegających ścianach budynku widocznego z ul. Częstochowskiej. Prezentuje charakterystyczny dla twórczości autora motyw „ptaka-kurczaka”.
 

adres: Ludwika Waryńskiego 8, 15-461 Białystok, Polska

Dziewczynka z konewką +

Mural powstał w 2013 r. w ramach akcji Folk on the Street organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Pracę stworzyła Natalia Rak, absolwentka łódzkiej ASP, zainspirowana legendą o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskiego pt. „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Dziewczynka do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, doczekała się znaczka pocztowego, a jej repliki powstały w Chinach i Chorwacji.

adres: aleja Józefa Piłsudskiego 11/4, 15-443 Białystok, Polska