Szlak esperanto i wielu kultur

Szlak esperanto i wielu kultur +

Możesz przeznaczyć na zwiedzanie Białegostoku tylko 30 minut? Nic nie szkodzi. Zapraszamy na krótką wycieczkę, która przybliży ducha wielokulturowego miasta, gdzie przyszedł na świat twórca esperanto - uniwersalnego języka porozumienia. Poszczególne atrakcje zlokalizowane są obok siebie w ścisłym centrum miasta.

Podczas spaceru zobaczysz:

- Imponującą katedrę, składającą się ze Starego Kościoła Farnego i Bazyliki Mniejszej, która w rzeczywistości jest od niego większa.

- Miejsce, w którym stał dom rodzinny Ludwika Zamenhofa.

- Ulicę, którą spacerował młody Ludwik i popiersie twórcy esperanto.

- Główną cerkiew Białegostoku - sobór św. Mikołaja.

- Miejsce, gdzie stała Wielka Synagoga - największa bożnica przedwojennego Białegostoku.

 

Pomnik Zamenhofa +

Popiersie Zamenhofa dłuta Jana Klucza, powstało w 1973 roku. Na froncie kolumny umieszczono tekst „Ludwik Łazarz Zamenhof 1859 – 1917”, na rewersie wygrawerowano motto „Esperanto zbliża ludzi”. Miejsce Ważne dla społeczności Esperantystów. Tutaj co roku, w rocznicę urodzin i śmierci Zamenhofa spotykają się dla uczczenia jego pamięci.

adres: Icchoka Malmeda, 15-440 Białystok, Polska

Miejsce urodzenia Ludwika Zamenhofa +

Kiedyś ul. Zielona 6, obecnie ul. Zamenhofa 26. W tym miejscu, 15 grudnia 1859 roku urodził się Ludwik Zamenhof. Drewniany dom rodzinny Zamenhofów został zburzony w latach 30-tych XX wieku. Dziś stoi tu tablica pamiątkowa z serii „Galeria pod niebem”, na której można zobaczyć stojący tu dawniej drewniany budynek. Na ścianie bloku, który powstał w miejscu domu Zamenhofa znajduje się mural przedstawiający Ludwika Zamenhofa i m.in. Jakuba Szapiro – propagatora języka esperanto. Na budynku przy ul. Zamenhofa 26 oprócz współczesnego muralu z 2008 r., autorstwa Andrzeja Muszyńskiego znajduje się dwujęzyczna tablica z 1959 r.

adres: Ludwika Zamenhofa 26, 15-435 Białystok, Polska

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Fara +

Ważna ze względu na pełnioną dziś rolę bazyliki katedralnej arcybiskupa białostockiego, ale także z uwagi na historię jej powstania. Katedra składa się ze Starego Kościoła Farnego oraz Bazyliki Mniejszej, która teoretycznie – według postanowień władz carskich z końca XIX wieku miała stać się przybudówką do Kościoła Farnego. W rzeczywistości, by „przybudówka” mogła pomieścić wszystkich wiernych jest wielokrotnie od niego większa. Do dziś zespół katedralny dominuje nad wschodnią częścią Rynku Kościuszki.

adres: Rynek Kościuszki 5, 15-091 Białystok, Polska

Pałacyk Gościnny +

Barokowa rezydencja zbudowana w 1771 roku przez hetmana Branickiego dla żony Izabeli. Tutaj nocowali także liczni goście, których zapraszał hetman Branicki, m.in. dwór  króla Stanisława Augusta, cesarza Józefa II czy księcia Pawła, późniejszego cara Rosji. 
Historia Pałacyku to także wytworna restauracja Renaissance w latach 1913-1918, kursy gry kinematograficznej w latach 20-tych XX wieku, kawiarnia i restauracja Savoy, a po wojnie Muzeum Ruchu Rewolucyjnego , przekształcone w Muzeum Wojska. Dzisiaj mieści się tutaj Pałac Ślubów i Urząd stanu Cywilnego. Pałacyk pełni reprezentacyjne funkcje, służąc Prezydentowi Miasta Białystok. Projekt Jan Sekowski.

adres: Jana Kilińskiego 6, 15-087 Białystok, Polska

Centrum im. Ludwika Zamenhofa +

Centrum im. Ludwika Zamenhofa otwarte w 2009 roku ma na celu popularyzację wiedzy o postaci Ludwika Zamenhofa twórcy międzynarodowego języka esperanto oraz kształtowanie postawy dialogu, tolerancji i otwartości na inne kultury. Popularyzacji myśli i osoby twórcy esperanto służy przede wszystkim wystawa stała „Białystok młodego Zamenhofa”. Jest to multimedialna ekspozycja, wspomagana archiwalnymi fotografiami, przedstawiająca ulice Białegostoku z czasów nastoletniego Ludwika.  Oprócz wystawy stałej w Centrum odbywają się wystawy czasowe. Tutaj można również zapoznać się i nabyć wydawnictwa poświęcone twórcy esperanto, a także wziąć udział w warsztatach językowych, spotkaniach z osobistościami. Przygotowano także ofertę edukacyjną dla najmłodszych. 

To miejsce trzeba zobaczyć!

adres: Warszawska 19, 15-062 Białystok, Polska

Dawne Gimnazjum Realne, w którym uczył się Ludwik Zamenhof +

Gimnazjum Realne, obecnie VI Liceum Ogólnokształcące. Szkoła, w której uczył się Ludwik Zamenhof. Na murze budynku w 1987 roku odsłonięto pamiątkową tablicę informacyjną.

adres: Warszawska 8, 15-063 Białystok, Polska

Pałacyk Cytronów +

Niegdyś posiadłość białostockiego fabrykanta Szumela Cytrona, dziś siedziba Muzeum Historycznego. Warto tu zajrzeć, by zobaczyć makietę XVIII-wiecznego Białegostoku z czasów tuż po śmierci Jana Klemensa Branickiego. W Muzeum znajduje się także jedyna w Polsce kolekcja pamiątek związanych z osadnictwem tatarskim na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim oraz liczne zbiory związane z historią Białegostoku

adres: Warszawska 39, 15-062 Białystok, Polska

Pomnik Wielkiej Synagogi +

Ważne świadectwo historii miasta. Pomnik, w dawnej dzielnicy żydowskiej – Szulhof, upamiętniający Wielką synagogę oraz tragedię ok. 700 osób pochodzenia żydowskiego, które w dniu wkroczenia wojsk nazistowskich do Białegostoku 27 czerwca 1941 roku, zostały w niej zamknięte i podpalone przez Niemców. Razem z synagogą spłonęła większość dzielnicy.  Pomnik w kształcie kopuły spalonej świątyni nie pozwala zapomnieć o tragedii i skłania do refleksji.

adres: Suraska, Białystok, Polska

Synagoga Piaskower +

Swoją nazwę zawdzięcza położeniu w dawnej dzielnicy Białegostoku – Piaski. Zbudowana w 1891 roku, zdewastowana przez Niemców podczas II wojny światowej. Po wojnie mieścił się tutaj ośrodek gminy żydowskiej, później Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, kino, teatr i dom kultury. Budynek dawnej synagogi odremontowany po pożarze w 1989 roku jest dzisiaj siedzibą m.in. Białostockiego Towarzystwa Esperantystów oraz Fundacji Zamenhofa. Tutaj można kupić podręczniki do esperanto, zapisać się na kurs esperanto czy zobaczyć wystawę poświęconą ruchowi esperanckiemu na świecie.

adres: Piękna 3, 15-282 Białystok, Polska

Rynek Sienny +

Dawne targowisko żydowskiej dzielnicy Chanajki. Od połowy XIX wieku do 1967 roku w każdy czwartek przyjeżdżali tu wozami gospodarze z okolic Białegostoku. Można było zatem kupić wszystko czym wieś podlaska bogata. Później zakazano wjazdu wozów konnych i przeniesiono targowisko. Zatracił się rolniczy charakter czwartkowych targów. Dzisiaj na Rynek Sienny wraca życie.

adres: Rynek Sienny, 15-288 Białystok, Polska